Jak trwale usunąć dane z dysku

Kiedy chcemy pozbyć się pewnych informacji z naszego komputera lub innych urządzeń zastanawiamy się jak trwale usunąć dane z dysku. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl w kontekście usuwania danych z dysku jest jego sformatowanie. Niestety przekonanie o tym, że takie metody niszczenia danych pozwalają usunąć trwale i bezpowrotnie dane z nośnika tego typu jest błędne i może być powodem kłopotów. Wykwalifikowani specjaliści a nawet hakerzy są w stanie bez większych problemów odzyskać treści, które znajdowały się urządzeniu przed jego sformatowaniem.  

W internecie można znaleźć wiele poradników jak trwale usunąć dane z dysku, które opisują krok po kroku jak w domu można trwale usunąć dane z dysku. Pomimo, że żadna z tych metod nie daje 100% skuteczności, to i tak korzysta z nich wiele osób. Można dokonać ich podziału na 2 podstawowe typy: programowe oraz sprzętowe. Do tych pierwszych należą różne narzędzia, które w pierwszej kolejności kasują dane zawarte na dysku, a następnie nadpisują kilkudziesięciokrotnie losowo stworzone treści. Programy służące do tego typu czynności dzielą się na wersje darmowe oraz płatne. Różni je od siebie ilość nadpisów oraz wykorzystanie algorytmów. Trzeba przyznać, że lepsze programy posiadają wysoką skuteczność działania, jednakże jednostki zajmujące się profesjonalnie odzyskiwaniem danych mogą odczytać usunięte pliki. 

Jak trwale usunąć dane z dysku, skuteczne usuwanie danych z dysku, trwałe usuwanie danych

Jak bezpowrotnie usunąć dane z dysku twardego?

Skutecznym aczkolwiek drogim rozwiązaniem jest usuwanie danych w specjalistycznych laboratoriach. Polega to na fizycznym oddzieleniu magnetycznego talerza dysku od jego obudowy i późniejszym jego zniszczeniu. Jest to rozwiązanie przeznaczone przede wszystkim dla olbrzymich korporacji, które nie mogą sobie pozwolić na najmniejszy wyciek informacji ze względu na utratę wiarygodności oraz konkurencyjności. Podobnie jest w przypadku dysków agencji rządowych, które posiadają mnóstwo wrażliwych danych. Ich ewentualny wyciek mógłby zagrozić bezpieczeństwu państwa lub narazić go na ogromne straty finansowe.   

Profesjonalne usuwanie danych z dysków twardych

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw posiadających większe ilości dysków twardych, taśm magnetycznych, pendrive’ów jest skorzystanie z pomocy firm profesjonalnie zajmujących się niszczeniem nośników danych. Koszty tego typu usługi zaczynają się od kilku złotych za jedną zniszczoną sztukę nośnika. Taka usługa daje nam gwarancję tego, że dane zostaną bezpowrotnie usunięte i nie wpadną one w niepowołane miejsce.

Możliwy jest wybór jednego z dwóch wariantów zniszczenia lub dla większego komfortu psychicznego można skorzystać z obu. Pierwsza z nich to demagnetyzacja nośnika, która polega na wytworzeniu bardzo silnego pola elektromagnetycznego w postaci impulsu, który zmienia np. dysk twardy w paramagnetyk. Pomimo zachowania przez dysk twardy swojego wyglądu fizycznego, który sprawia, że wygląda on na sprawne urządzenie nadające się do ponownego użycia, w rzeczywistości jest odwrotnie. Dane z niego są nieodwracalnie usunięte i dodatkowo niemożliwy jest ich ponowny zapis na nim. Drugim sposobem jest niszczenie mechaniczne polegające na wrzuceniu nośnika do niszczarki, która za pomocą stalowych kół zębatych mieli urządzenie na drobne ścinki, które podawane są następnie utylizacji.

Jak trwale usunąć dane z dysku

Nie wszystkie dane, które chcemy usunąć z dysków twardych muszę być usunięte w sposób definitywny, bez możliwości odtworzenia. Czasami wystarczy zwykłe programowe usunięcie danych. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju dane przeznaczamy do usunięcia. Im dane są wrażliwsze, czyli takie, które można wykorzystać w innym celu niż zostały nam przekazane, a tym samym wyrządzić większe szkody osobie, lub podmiotowi, którego dane wyciekły, tym bardziej istotne jest, aby te dane skutecznie zniszczyć.

Co to są dane wrażliwe?

Pojęcie danych wrażliwych według definicji, to takie dane, które wymagają szczególnej ochrony. Zgodnie z przepisami prawa, w skrócie są to dane, na podstawie których można uzyskać informacje i poglądach politycznych, przekonaniach religijnych, o pochodzeniu rasowym lub etnicznym, informacje ujawniające przynależność zawodową, dane genetyczne, biometryczne, ale także dane dotyczące stanu zdrowia osoby, której dane dotyczą. Niemniej jednak warto także zwrócić uwagę na dane osobowe, które mogą poczynić pewnie szkody w życiu osoby, której dane dotyczą, jeśli znajda się one w posiadaniu nieuczciwych firm lub hakerów.

Do takich danych, obok imienia i nazwiska należą także dane kontaktowe takie jak numer telefonu czy adres zamieszkanie, ale także adres poczty elektronicznej. Dodatkowo danymi wrażliwymi mogą być dane dotyczące pewnych preferencji danej osoby – chodzi tutaj głównie o preferencje w dziedzinie handlu.

Jak trwale usunąć dane, jak bezpowrotnie usunąć dane z dysku twardego, skuteczne usuwanie danych z dysku

Trwałe usuwanie danych z dysku – sposoby trwałego usuwania danych

Nie jest do końca łatwo sprecyzować czy jakieś dane są wrażliwe, ale można sobie wyobrazić, że już pewne zestawy danych mogą takie być. Załóżmy, że obok danych osobowych na przykład imienia, nazwiska i adresu poczty elektronicznej, wyciekną w niekontrolowany sposób dane dotyczące preferencji zakupowych osób. Z takich danych można zrobić już pożytek. Dla nieuczciwych posiadaczy takich danych może to być żyła złota. Zestawy takich danych maja ogromną wartość dla osób zajmujących się marketingiem i są oni w stanie za takie dane sporo zapłacić. W końcu sam przestępca może pokusić i prowadzenie akcji marketingowych z wykorzystaniem naszych danych. Pozornie nie wydaje się to groźne, ale dobrze przeprowadzony marketing, zwłaszcza jeżeli jest realizowany przez przestępców, może skutkować tym, że ofiary dokonają zakupów w niesprawdzonych, często nieistniejących sklepach internetowych i w ten sposób poniosą bardzo realne straty pieniężne. Dlatego bezpowrotne usuwanie danych z dysku jest bardzo ważne.

Oczywiście takich scenariuszy może być wiele, a wszystko zależy od tego jakiego rodzaju dane i w jakich kompilacjach znajdą się w posiadaniu nieuczciwych ludzi. W związku z tym zawsze lepiej przyjąć, że wszystkie dane, które przekazywane są nam przez naszych klientów indywidualnych, czy klientów biznesowych to dane wrażliwe i trzeba traktować je z należyta starannością, nie tylko w kwestii ich przechowywanie, ale także niszczenia. Tak usunięte dane uniemożliwią odzyskiwania danych przez osoby niepowołane.

Jak trwale usunąć dane z dysku –Dane firmowe

Dane firmowa to bardzo często również takie dane, które mają charakter poufny i znajdują sie tylko i wyłącznie w obiegu zamkniętym wewnątrz przedsiębiorstwa. Takie dane również trzeba traktować z należyta ostrożnością. Nie rzadko wyciek takich danych nie skutkuje konsekwencjami prawnymi, ale dla danego przedsiębiorcy ich ujawnienie może wiązać z dużo większymi problemami. Dokumenty zawierające pewne schematy działania firmy, podjęte decyzje, procedury stosowane w ramach przedsiębiorstwa powinny być chronione. Nie trudno wyobrazić się jakie konsekwencje mogą spotkać firmę, jeżeli ich dane wpadną w ręce na przykład firmy konkurencyjnej. Przez nieuwagę, lub, jak mogłoby się wydawać drobne zaniechanie, firma może stracić część rynku in popaść w tarapaty. 

Wyciek danych z firmy nie jest zagrożeniem tylko w kontekście innych firm konkurencyjnych, ale także na przykład w kontekście pracy dziennikarzy, którzy w branżowych pismach, chętnie opublikują informację o sposobie prowadzenia działalności przez dane przedsiębiorstwo. Może to skutkować tym, że cała branża pozna sposoby naszego działania i w efekcie będzie konieczne zweryfikowanie i opracowanie nowych procedur postępowania. Wiążę się to oczywiście z ogromnymi kosztami i zupełnie niepotrzebnym stresem przedsiębiorcy i jego pracowników. Nasza oferta obejmuje bezpowrotne usuwanie danych z dysku.

Dlatego też, jeżeli dbamy o przechowywanie danych firmowych, musimy także zadbać o ich skuteczne zniszczenia, w momencie, kiedy nie będą nam już w przedsiębiorstwie potrzebne. Jedyną skuteczna metodą, jest skorzystanie z profesjonalnych urządzeń przeznaczonych do niszczenia nośników danych, lub danych na nośnikach zawartych. O ile nie niszczymy takich danych czesto, nie ma sensu zaopatrywanie się w takie specjalistyczne urządzenia. Lepiej w takim przypadku skorzystać z usług profesjonalnych firm zewnętrznych, które zniszczą dane, lub zniszczą urządzenie skutecznie, tak, że nie będzie można tych danych odzyskać. Dodatkowo taka firma wystawi odpowiedni certyfikat, który będzie nie tylko poświadczeniem, że dane zostały w należyty sposób zniszczone, a sprzęt zutylizowany, ale także będzie to dowód na to, że przedsiębiorstwo podchodzi do tematu danych w sposób profesjonalnych i jest dla potencjalnych klientów przedsiębiorstwem godnym zaufania. W takim przypadku nasi przyszli kliencie, chętnie zdecydują się na współprace z nami i będą bardziej chętni do przekazania nam swoich danych. Będzie to miało również pozytywny wpływ na komfort pracy nasz i naszych pracowników, jeżeli będą mieli pewność, że dane firmowe i dane klientów nie wyciekną w nieoczekiwanym miejscu iw. Nieoczekiwanej chwili.

Na zakończenie

Podsumowując zawsze należy pamiętać, że wszystkie dane związane z klientami naszej firmy mogą być danymi wrażliwymi, nawet jeżeli pozornie takie się nie wydają. Należy też brać pod uwagę fakt, że dane, która znajdują się tylko w obiegu wewnętrznym przedsiębiorstwa, również mogą wydostać się na zewnątrz. 

Aby trwale usunąć dane z dysku, nie wystarczy skorzystać z tego co oferują programy dostępne w sieci, trzeba wiedzieć jak niszczyć dokumenty. Mechaniczne uszkodzenie dysku metodami domowymi również może nie być skuteczne, dlatego zawsze należy rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. 

Szukasz oferty na bezpowrotne usuwanie danych z dysku? Skotaktuj się z nami!