Niszczenie nośników danych Kraków

W Krakowie działa coraz więcej firm zajmujących się niszczeniem nośników danych. Jest to spowodowane postępującą informatyzacją przedsiębiorstw, które ze względu na ciągły przepływ danych muszą umiejętnie nimi zarządzać, a w przypadku stwierdzenia ich nieprzydatności, w skuteczny i bezpieczny sposób ich się pozbywać. Stąd artykuł na temat niszczenie nośników danych Kraków.

Niszczenie nośników danych w Krakowie nie jest jeszcze tematem tak rozwiniętym jak niszczenie dokumentów, lecz już teraz znajdzie się sporo firm, które oferują usługi magnetycznego oraz mechanicznego niszczenia nośników. Usługa realizowana jest w dwóch wariantach, stacjonarnym oraz mobilnym, wszystko w zależności od potrzeb klienta.

W przypadku niszczenia stacjonarnego możliwy jest zarówno jednorazowy odbiór nośników informacji, jak i cykliczne odbiory realizowane np. raz w miesiącu. Urządzenia przeznaczone do utylizacji mogą być gromadzone w zaplombowanych szafkach, bądź pojemnikach dostarczonych przez firmy się tym zajmujące. 

Niszczenie nośników danych Kraków

Koszty usługi niszczenia nośników danych zaczynają się od kilku złotych za sztukę. Wpływ na cenę świadczonej usługi ma między innymi to w ilu etapach ma się ona odbywać, ilości zgromadzonych nośników oraz miejsca przeprowadzenia usługi.

Niszczenie nośników danych Kraków – jaką firmę wybrać?

Jeżeli mamy do zniszczenia jakieś nośniki danych, to w pewnym momencie staniemy przed wyborem odpowiedniej firmy, która przeprowadzi niszczenie nośników danych. W pierwszej kolejności powinnismy zwrócić uwagę na fakt z jakiego sprzętu korzysta wybrana przez nas firma, która świadczy usługi niszczenia nośników danych w Krakowie. Marka urządzenia jest tutaj mniej istotna, bardziej należy skupić się na tym, czy urządzenia te są profesjonalne i są przeznaczone tylko do tego jednego celu. Najlepiej, gdyby takie urządzenie posiadało certyfikat, który będzie zapewniał, że usługa wykonana przy użyciu takiej maszyny będzie zrealizowana profesjonalnie.

Kolejną kwestią jest oferta firmy. Niszczenie nośników danych Kraków powinno być dostosowane do naszych potrzeb. Jeżeli oczekujemy, że nasze nośniki danych zostaną zniszczone na miejscu, bo na przykład nie ma możliwości ich przetransportowania, to powinnismy zwrócić uwagę, czy w ofercie firmy znajduje się magnetyczne niszczenie mobilne. Taka usługo polega na tym, że przedstawiciele firmy zajmującej się niszczeniem nośników, przyjeżdża wraz ze sprzętem do siedziby klienta, lub wskazanego przez niego miejsca, i tam przeprowadza proces demagnetyzacji nośników. Jest to bardzo wygodna forma współpraca, bowiem nie musimy dbac o transport nośników. Warto również zwrócić uwagę, czy w ofercie znajduje się propozycja odebrania zniszczonego sprzętu i przekazania go do utylizacji. Należy bowiem mieć świadomość, że nośniki danych, poddane procesowi demagnetyzacji, nie będą nadawały się już więcej do użytku. Po przeprowadzonym niszczeniu danych będą one stanowiły jedynie złom elektroniczny, którego będzie trzeba się pozbyć. Dobrze, żeby wykonała to za nas firma, która przeprowadziła proces niszczenia danych.

Oczywiście wielu przedsiębiorców, ale także osoby prywatne, będą kierowały się przy wyborze ceną usługi. Naturalnie najlepiej wybrać tę firmę, która ma ceny konkurencyjne, jednak zbyt niska cena usługi, może wiązać się z tym, że nie zostania ona przeprowadzona w sposób profesjonalny i dane nie zostaną usunięte w należyty sposób. Ponieważ dane osobowy, cz tez w ogóle dane wrażliwe, stanowią dzisiaj bardzo wartościowy towar na czarnych rynkach, należy wystrzegać się ofert zbyt tanich, w których usługi przeprowadzane są na nieprofesjonalnym sprzęcie. W takim wypadku, być może nawet lepiej spróbować zniszczyć dane we własnym zakresie, ogólnodostępnymi metodami. Skuteczność może być podobna, ale przynajmniej będzie taniej. 

Oczywiście każdy przedsiębiorca powinien traktować kwestie związane z danymi zapisanymi na nośnikach danych w sposób poważny. Powinien dbać nie tylko o ich bezpieczne przechowywanie, czy bezpieczne przetwarzania, ale także o prawidłowe utylizowanie. 

Czy odległość ma znaczenie?

Oczywiście w przypadku, gdy do zniszczenia mamy bardzo dużo nośników danych, na przykład dysków twardych, to odległość od firmy, świadczącej takie usługi, może mieć znaczenie, jeśli popatrzymy na to z perspektywy transportu tych nośników. Jednak tak jak opisano w poprzedniej części, firmy świadczą usługi mobilnego niszczenia magnetycznego, a poza tym, firmy bardzo często oferują transport. Transport może dotyczyć nośników danych przeznaczonych do zniszczenia, jak i nośników danych już zniszczonych na miejscu u klienta. Jeżeli firma nie ma w swojej ofercie transportu, warto rozważyć wybranie innej oferty, bowiem po procesie demagnetyzacji, zostańmy z problemem w postaci złomu elektronicznego. Usługo powinna zostać zawsze wykonana od początku do końca przez jedną firmę. 

Wszystkie te czynniki należy również wziąć pod uwagę przy porównywaniu cen poszczególnych firm z tematu niszczenie nośników danych Kraków. Nawet jeżeli jakaś oferta okaże się dużo bardziej konkurencyjna, w stosunku do innych, to trzeba zawsze sprawdzać, czy zawiera ona wszystkie elementy z oferty z porównania. Warto tutaj nadmienić, że cena za kompleksową usługę zawiera nie tylko sam proces przeprowadzenia demagnetyzacji, czy transportu, ale także duży wpływ mają ceny jakie obowiązują w skupach surowców wtórnych, które przyjmują elektrośmieci. Ceny zatem mogą zmieniać się w zależności od sytuacji w branży odpadów.

Niemniej jednak kluczowa kwestia to profesjonalizm firmy i działania na dobrych, certyfikowanych urządzeniach. W końcu niszczymy dane, po to, aby nie dało się ich w żaden sposób odzyskać i to powinno być dla nas sprawą priorytetową.