Mobilne niszczenie dokumentów

Mobilne niszczenie dokumentów i nośników danych to system umożliwiający dokonanie tych czynności w siedzibie klienta. 

W przypadku niszczenie dokumentów niezbędny jest samochód, który posiada zamontowaną w sobie instalację niszczącą. Może on przemieszczać się do lokalizacji wskazanej przez Klienta i niszczyć zgromadzoną dokumentację w jego obecności. Dlatego mobilne niszczenie danych jest wygodne i pozwala na dostosowanie się do potrzeb klienta, który chciałby nadzorować cały proces od początku do końca nie ruszając się ze swojej firmy. Niestety w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia. Pierwszym są ograniczone możliwości przerobowe maszyny umieszczonej w samochodzie, która w ciągu godziny jest w stanie zniszczyć około 100 kg dokumentów. Kolejny problem stanowią ścinki powstałe w wyniku całego procesu, które objętościowo zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż dokumenty przed zniszczeniem. Może powstać konieczność umieszczenia powstałego materiału w specjalnie wyznaczonym miejscu do momentu ukończenia całego procesu niszczenia. W trakcie jednorazowej usługi możliwe jest zniszczenie około 1 tony dokumentów. Niezbędny jest również dostęp do gniazdka elektrycznego, jednak to nie powinno stanowić większego problemu.

W przypadku niszczenia nośników danych takich jak dyski twarde, taśmy magnetyczne, pendrive’y mobilne niszczenie jest nieco prostsze. Pracownik firmy zajmującej się tego typu usługami na życzenie klienta może dojechać do jego firmy wraz z demagnetyzerem, czyli urządzeniem, które kasuje dane z nośników za pomocą wytworzenia pola elektromagnetycznego w postaci impulsu dzięki któremu dane są bezpowrotnie usunięte. Urządzenie do tego służące jest bardzo poręczne, waży około 10 kg, więc bez problemu może zostać wniesione na dowolne piętro, a cały proces może odbywać się w niewielkim pokoju. Daje to klientowi możliwość sprawowania kontroli nad przebiegiem wykonywania usługi. Czas na skasowanie informacji z nośnika wynosi około 40 sekund, więc łatwo policzyć, że w ciągu godziny można powtórzyć czynność kilkadziesiąt razy. Po wykonaniu całego procesu klient może zdecydować się na II etap polegający na mechanicznym zniszczeniu nośników za dodatkową opłatą. Usługa może również odbywać się w siedzibie klienta, jednak są to dodatkowe koszty związane z transportem maszyny, która jest zdecydowanie większych rozmiarów niż demagnetyzer. Skorzystanie z drugiej usługi nie jest koniecznością, ponieważ dyski i tak nie posiadają już żadnych danych oraz nie nadają się do ponownego zapisu, jednak zapewnia on pełen komfort psychiczny zamawiającemu. Następnie nośniki po przeprowadzonej demagnetyzacji, bądź ścinki powstałe w wyniki niszczenia mechanicznego trafiają do utylizacji.

Mobilne niszczenie dokumentów – Dlaczego warto korzystać z usługi?

Wygoda mobilnego niszczenia dokumentów w siedzibie klienta to oczywiście argument nie do podważenia i dla niektórych bardzo ważny powód, aby z takiej usługi skorzystać. Czasem jednak powody są inne. Niektóre dane to dane tak istotne, że należy je transportować z uwzględnieniem wszelkich możliwych norm bezpieczeństwa. Wiąże się to nierzadko z ogromnymi kosztami i trudne do zrealizowania logistycznie. Sam koszt transportu takich dokumentów może być zupełnie nieadekwatny na przykład do ich ilości. W takim przypadku lepiej się skorzystać z usługi niszczenia dokumentów w siedzibie swojej własnej firmy, lub w miejscu gdzie dane są przechowane, tym bardziej, że koszty niszczenia dokumentów w takiej formie nie są specjalnie wygórowane.

Skorzystanie z usługi mobilnego niszczenia dokumentów usprawnia w sposób zdecydowany całą operacje i de facto czyni ją o wiele bezpieczniejszą, niż w przypadku transportowania dokumentów. Mobilny proces niszczenia dokumentów jest równoważny z procesem standardowym, jeżeli chodzi o skuteczność. Tutaj również otrzymamy stosowany certyfikat potwierdzające zniszczenia danych. Oczywiście nie zawsze taka usługa ma sens. Jak już wspomniano we wstępie, urządzenia mobilne mają ograniczona moc przerobową i nie sprawdzą się w przypadku niszczenia wielu ton dokumentów. Niemniej jednak, w przypadku mniejszych ilości, będzie to rozwiązanie bardzo wygodne i bardzo skuteczne.

Dlaczego warto korzystać z mobilnego niszczenia nośników danych?

W dzisiejszym świecie prawdziwym wyzwaniem jest niszczenie danych zawartych na elektronicznych nośnikach danych. Przechowywanie danych w sposób elektroniczny jest bardzo wygodne, ale niesie ze sobą pewnie problemy. Pierwszy z nich to zabezpieczenie danych w momencie ich wykorzystywania, a drugi to niszczenie danych w momencie, kiedy nie są i nie będę już więcej przydatne. 

Niszczenie dokumentów mobilne Kraków

Jeżeli przedsiębiorstwo poniesie spore koszty związane z zabezpieczeniem cyfrowym danych, które przechowuje, to powinno również skupić się na tym, aby te dane, na końcu swojej drogi życiowej w firmie, były odpowiednio zniszczone. Zaniechanie tego, może skutkować takimi samymi konsekwencjami jak nieprawidłowe zabezpieczenie danych w momencie ich przetwarzania i przechowywania. 

W związku z powyższym warto skorzystać z usługi niszczenia danych – mobilne niszczenie dokumentów. Jeżeli jednak transport takich nośników stanowi dla przedsiębiorstwa problem, czy to natury logistycznej, czy też finansowej, można skorzystać z usług mobilnego niszczenia nośników danych. Jak wspomniano we wstępie, w przypadku niszczenia nośników cyfrowych nie występują takie ograniczenia jak w przypadku dokumentów papierowych. Dzieje się tak dlatego, że niszczenie danych na nośnikach, może odbywać się w pełni funkcjonalnie, bez konieczności fizycznego niszczenia samych nośników, a zatem bez zmian ich formy i docelowo zajmowanej przez nie przestrzeni. Oczywiście przedsiębiorstwo najprawdopodobniej będzie chciało zutylizować także sprzęt, który nie będzie już potrzebny, ale w tym przypadku, będzie można potraktować takie dyski jako zwykły złom elektroniczny, a nie przedmiot zawierający dane wrażliwe. To bardzo ważne, bowiem transport zwykłego złomu elektronicznego nie wymaga stosowania takich procedur jak transport danych.

Niszczenie nośników danych można zatem podzielić na dwie fazy. Pierwsza to usunięcie danych na miejscu u klienta, a druga to utylizacja sprzętu elektronicznego. Nasza firma w obu przypadkach służy Państwu pomocą i wystawia odpowiednie certyfikaty potwierdzające zniszczenia danych i zniszczenie sprzętu elektronicznego. Dzięki temu mają Państwo pewność, że dane zawarte na nośnikach danych nigdy nie ujrzą światła dziennego, a utylizacja sprzętu została przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie gospodarowania i przetwarzania elektrośmieci. 

Jeżeli nie jesteście Państwo pewni w jaki sposób przetransportować dane, lub nie chcecie tracić czasu na dojazd do firmy zewnętrznej, warto skorzystać z ofert mobilnego niszczenia dokumentów i nośników danych prez firmę która wie jak niszczyć dokumenty profesjonalnie. Oferta jest przystępna cenowo, a możliwości przerobowe maszyn powinny zaspokoić zapotrzebowanie większości przedsiębiorstw.